Bóg, który wszystko rozjaśnia

swiatelko - tola

Na początku roku wszyscy życzymy sobie przede wszystkim szczęścia. W życzeniach noworocznych powtarzają się: zdrowie, miłość, powodzenie zawodowe i finansowe no i szczęście właśnie, jako idealne połączenie tych wypadkowych. Fajnie w ogóle by było te wszystkie rzeczy mieć, tylko paradoks polega na tym, że szczęście w ogóle od nich nie zależy. Wiem to najlepiej, bo mimo że wiele razy posiadałam te wszystkie skarby, czułam się niesamowicie skrzywdzona i nieszczęśliwa. Całkiem niedawno odkryłam sprawdzony, niezawodny sposób na szczęście. Takie wszechogarniające. I wcale nie chodzi o gwiazdkę z nieba.

Maryja jest Matką Boga, który przebacza, który obdarza przebaczeniem i dlatego możemy powiedzieć, że jest Matką przebaczenia. To słowo „przebaczenie” – tak bardzo niezrozumiane przez mentalność światową – ukazuje jednak własny, oryginalny owoc wiary chrześcijańskiej. Ten, kto nie umie przebaczać, nie poznał jeszcze pełni miłości. I tylko ten, kto naprawdę kocha, jest w stanie dojść aż do przebaczenia, zapominając o doznanej zniewadze.” 

Papież Franciszek, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 1 stycznia 2016

Na początku roku wszyscy życzymy sobie przede wszystkim szczęścia. W życzeniach noworocznych powtarzają się: zdrowie, miłość, powodzenie zawodowe i finansowe no i szczęście właśnie, jako idealne połączenie tych wypadkowych. Fajnie w ogóle by było te wszystkie rzeczy mieć, tylko paradoks polega na tym, że szczęście w ogóle od nich nie zależy. Wiem to najlepiej, bo mimo że wiele razy posiadałam te wszystkie skarby, czułam się niesamowicie skrzywdzona i nieszczęśliwa. Całkiem niedawno odkryłam sprawdzony, niezawodny sposób na szczęście. Takie wszechogarniające. I wcale nie chodzi o gwiazdkę z nieba.

Ostatnie w tym roku kazanie u dominikanów na Służewie (19.30 o. Krzysztof Pałys na Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, gdyby ktoś chciał odsłuchać a bardzo warto) było właśnie o tym. O. Krzysztof mówił o nieustannym poczuciu krzywdy, uwalniającej mocy przebaczenia i o sile wdzięczności. Mówił, żeby nie zapatrzeć się w ciemność. Mówił o odzyskiwaniu wolności serca i zapraszaniu do naszych krzywd Matki Bożej. O oddawaniu przeszłości, oddawaniu każdego zranienia i zgorzknienia: „To co przed nami jest zawsze lepsze, od tego, co za nami. Taka jest tajemnica naszej wiary i to jest jedna z najpiękniejszych tajemnic naszej wiary. Spójrzmy na cały ubiegły rok tak jak patrzy Pan Bóg, że to wszystko co się wydarzyło jest objęte Jego obecnością i Pan Bóg to wszystko co uważamy za klęskę i porażkę potrafi przemienić na jakąś korzyść i bądźmy przede wszystkim wdzięczni Panu Bogu za wszelkie dobro”.

Przebaczenie i wdzięczność to Boży sposób na szczęście. Przebaczenie daje ukojenie, to wolność. O przebaczeniu w Światowym Dniu Pokoju, w uroczystość Matki Bożej Rodzicielki mówił też papież Franciszek otwierając symboliczne Drzwi Święte w Bazylice Matki Bożej Większej. Papież mówił o Maryi jako Matce Miłosierdzia.

Przechodzimy zatem przez Drzwi Święte Miłosierdzia, mając pewność, że towarzyszy nam Dziewica Matka, Najświętsza Matka Boża, która wstawia się za nami. Pozwólmy, aby nam towarzyszyła, byśmy odkryli na nowo piękno spotkania z Jej Synem Jezusem. Otwórzmy szeroko swe serca na radość przebaczenia, świadomi ufnej nadziei, jaka została nam przywrócona, aby uczynić z naszego codziennego życia pokorne narzędzie Bożej miłości.”

Pokora? Świat uczy inaczej. Bądź ze stali, bo cię wyśmieją. Wybaczenie jest dla słabeuszy. Najlepszą obroną jest atak. Jak będziesz dobry, to cię zadepczą. A Jezus prosi o jedno: wybacz, tak do końca.

Trudna sprawa z tym wybaczeniem. Makabrycznie trudna. Tego oczekujemy od Boga,idąc do spowiedzi, ale dać przebaczenie drugiemu już nie jest tak łatwo. Samemu się nie da. Ale jak się to Jej odda, to przychodzi taki Pokój, taka niezwykła wolność, jakby wiosna w sercu. To dopiero jest szczęście. Chcesz być szczęśliwy? Przebacz. Żadnych wymówek. Przebacz sobie i przestań rozpamiętywać. Przebacz innym i już do tego nie wracaj. Odpuść. Mówię serio. To naprawdę działa. Sprawdzone. A ten nasz Bóg jest taki, że na przebaczeniu potrafi naprawdę ogrody wyhodować. Aż za głowę się nieraz łapię z niedowierzania. Owocami przebaczenia zawsze jest szczęście i wolność serca. Łaska i pokój od Tego który jest i który był i który przychodzi. Po prostu jaśniej, po prostu prościej. Jak ciepłe promienie, które nagle wpadają przez okno.

I wreszcie hymn maryjny mówi dalej: „Matko nadziei i Matko łaski, Matko pełna świętej radości”. Nadzieja, łaska i święta radość są siostrami: wszystkie są darem Chrystusa, co więcej są one wręcz Jego imionami, wypisanymi, jeśli można tak powiedzieć, na Jego ciele. Darem, jaki przekazała nam Maryja, dając nam Jezusa Chrystusa, jest przebaczenie, które odnawia życie, które pozwala mu na nowo pełnić wolę Bożą i które napełnia je prawdziwym szczęściem. Łaska ta otwiera serce, aby spoglądać w przyszłość z radością kogoś, kto żywi nadzieję.” Papież Franciszek, Rzym 2016

Fot. Gwiazdi: http://tolala.pl/

http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,3764,papiez-otworzyl-drzwi-swiete-w-bazylice-matki-bozej-wiekszej.html

8 thoughts on “Bóg, który wszystko rozjaśnia

 1. Najtrudniej przebaczyć samemu sobie i przebaczyć swoim najbliższym, żonie, dzieciom. Zapomnieć i nie wracać. Przecież wiemy że Pan Bóg jest miłosierny i przebacza, przecież tego od Niego oczekujemy idąc do spowiedzi a sami tak nie potrafimy.

 2. Ja też się łapię za głowę nieraz :-). Twój blog to również rodzaj łaski, pisz go, pisz! Przesyłam całe pokłady uścisków! P.S. a ta piosenka Mariki, to i moja ulubiona ostatnio modlitwa ;-)

 3. Mam problem z przebaczeniem, a chciałabym… Piękny tekst, piękny blog, dziękuję.
  Wielu błogosławieństw na Nowy Rok :)

 4. Piekne slowa…. I Twoj blog. Kazdego dnia czekam chociaz na kilka nowych wersow ktore tu zamieszczasz. Dziekuje. Zycze duzo Lask Bozych w Tym Nowym Roku I szczescia tego prawdziwego dla kazdego kto czyta Twoj blog !!!

 5. Myślę, że przebaczenie innym i samemu sobie to pierwszy i wielki krok do szczęścia. W końcu uwolnienie się od tych negatywnych emocji, odcięcie się, a później postawa zaufania wobec Boga i pozwolenia, aby wlał całą swoją łaskę na nas… Miłosierdzie.

 6. Pan Jezus (z Orędzi): „Musicie mieć świadomość, że dałem wam wielką władzę nad duszami, jeśli bowiem wy im nie przebaczycie i Ja nie mogę im przebaczyć win…”

 7. Od kilku dni zachwycam się tym blogiem!
  Gdzieś tam kiedyś już mi mignął, coś poczytałam. Ale bez dłuższego zatrzymania.
  Teraz wróciłam czytając wywiad z Izą Miko.
  Potem po kolei przeczytałam kolejne wywiady, posty, dzielenie się Autorki swoim przeżywaniem wiary.
  I wiem, że zostanę na dłużej z tym zachwytem.
  Te świadectwa były mi potrzebne, akurat teraz, na początku roku, w takim, a nie innym momencie mojego życia.
  A rozmowy…po prostu urzekają! Bo gdy spotkają się dwie osoby, które doświadczają Boga w codzienności, chcą go poznawać, wciąż na nowo szukać i jeszcze do tego czerpią taką radość z tego, że mogą komuś o tym opowiedzieć, to wychodzi z tego coś pięknego.
  Czytając poszczególne posty na nowo zachwycałam się Bogiem i tym, jak przemienia serca, jak pociąga za sobą, jak obdarowuje – każdego w inny sposób, jak troszczy się o nas, gdy zmagamy się z tym co dla nas najtrudniejsze. Dzięki temu, od kilku dni noszę w sobie pragnienie, by być jeszcze bliżej niego!

  To wspaniale, że JESTEŚ Kasiu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>